PROGRAM ROZWOJU

XVI ORDYNATA W ZAMOŚCIU

NA LATA 2013-2018

(KONCEPCJA PRACY)

„Zostawić po sobie czyste imię Polaka... "

(JanZamoyski XVI Ordynat)

I.  WIZJA SZKOŁY

Fundamentalnym zadaniem szkoły jest nauczanie, wychowanie i opieka. Centralne miejsce zajmuje w niej uczeń. Proces ten jest jednak niemożliwy bez nauczyciela. Współdziałanie nauczyciela z grupą wychowanków i jego relacje z indywidualnymi uczniami decydują o jakości procesu nauczania. Klimat wychowawczy jest podstawą rozwoju intelektualnego uczniów, decyduje o osiągnięciach i możliwościach edukacyjnych młodych ludzi.

Budowanie autonomii szkoły i korzystanie z niej jest zadaniem zespołowym, uspołecznionym, opartym o zaangażowanie wszystkich jej członków – nauczycieli, pracowników administracji i obsługi.

Wymaga od dyrektora szczególnych umiejętności kierowania zespołem ludzkim, zarządzania zasobami ludzkimi przez właściwe ich zdiagnozowanie i wykorzystanie stosownie do zadań szkoły.

Wizja szkoły opiera się na trzech obszarach.

I.     W obszarze kształcenia:

1. Szkoła nowoczesna, to instytucja w której:
  • naucza się metodami aktywizującymi,
  • stosuje integrację międzyprzedmiotową oraz system pomocy dla dzieci z trudnościami edukacyjnymi,
  • stwarza możliwość rozwijania indywidualnych zdolności i zainteresowań oraz wyrównywanie szans,
  • stosuje motywacyjny system oceniania,
  • proponuje szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych.
  • systematycznie dokonywane są pomiary jakości pracy szkoły .

II.  W obszarze opieki i wychowania:

1. realizuje założenia programu wychowawczego opracowanego przez ZW,
  2. tworzy przyjazną atmosferę, sprzyjającą zdobywaniu wiedzy i umiejętności,
  3. dba, aby szkoła była bezpieczna i wolna od wszelkich używek - realizuje programy profilaktyczne i edukacyjne,
  4. precyzyjnie definiuje prawa i obowiązki ucznia,
  5. przestrzega zasad demokratycznego funkcjonowania społeczności szkolnej i Samorządu Uczniowskiego,
  6. diagnozuje problemy uczniów i wspomaga w ich rozwiązywaniu,
  7. obejmuje szczególną opieką dzieci  o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych,
  8. współpracuje z rodzicami według wspólnie ustalonych zasad w celu realizacji zadań szkoły.

III.   W obszarze organizacji i kierowania szkołą:

1. dba o właściwą organizację pracy szkoły, inspirującą do twórczych działań,
  2. zespołowo decyduje o zamierzonych działaniach edukacyjnych i wychowawczych,
  3. podnosi kwalifikacje kadry poprzez doskonalenie zewnętrzne i wewnętrzne,
  4. inspiruje do innowacji pedagogicznych,
  5. dokumentuje pracę szkoły zgodnie z przyjętymi wzorami i zaleceniami,
  6. dba o właściwe stosunki międzyludzkie.

II.  MISJA SZKOŁY

W Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamoyskiego XVI Ordynata w Zamościu w myśl słów patrona – „Zostawić po sobie czyste imię Polaka” uczymy prawdy, kształtujemy piękno, wychowujemy do twórczego działania w samodzielnym życiu, działamy po to, aby:

• Nasi uczniowie - maksymalnie rozwinęli swoje umiejętności i postawy w każdym aspekcie: intelektualnym, duchowym, społecznym, emocjonalnym i fizycznym.
  • Ich rodzice - darzyli nas zaufaniem i aktywnie wspierali nasze działania.
  • Nauczyciele - mieli pełną satysfakcję z wykonywanej pracy.
  • Szkoła - cieszyła się uznaniem środowiska i była oazą dobrego i mądrego świata.

III.   SYLWETKA ABSOLWENTA

Uczeń kończący edukację w gimnazjum:

• jest przygotowany merytorycznie do kolejnego etapu edukacyjnego,
  • wyróżnia się postawą obywatelską, szanuje tradycję i kulturę własnego narodu oraz inne kultury i tradycje,
  • zna i stosuje zasady zgodnego współżycia w społeczeństwie,
  • samodzielnie ocenia zachowania swoje i innych, potrafi przewidzieć ich konsekwencje,
  • precyzyjnie wyraża  myśli w języku ojczystym, porozumiewa się w języku angielskim, zna i stosuje nowoczesne techniki komunikacyjne,
  • umie wyrażać własne zdanie i potrafi bronić swoich racji,  szanując przy tym zdanie innych, jest świadomy różnorodności wartości i postaw,
  • potrafi dokonywać wyborów, kierując się priorytetami moralnymi i etycznymi,
  • potrafi współpracować w grupie,
  • potrafi zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych,
  • wykorzystuje media jako źródło informacji i opinii w samodzielnym zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.

IV.   WYMAGANIA DOTYCZACE PRACY SZKOŁY WEDŁUG KTÓRYCH PRZYGOTOWANA JEST KONCEPCJA SZKOŁY TO:

1. Szkoła realizuje koncepcję pracy ukierunkowaną na rozwój uczniów.
  2. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.
  3. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.
  4. Uczniowie są aktywni w realizowaniu procesów edukacyjnych
  5. Respektowane są normy społeczne.
  6. Szkoła wspomaga rozwój uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji i potrzeb.
  7. Nauczyciele współpracują ze sobą w planowaniu, realizacji i analizowaniu zadań szkoły.
  8. Promowana jest wartość edukacji.
  9. Rodzice są partnerami szkoły lub placówki.
  10. Wykorzystywane są zasoby szkoły oraz środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju.
  11. Szkoła organizuje procesy edukacyjne , uwzględnia wnioski  z analizy wyników egzaminu gimnazjalnego oraz innych badań zewnętrznych i wewnętrznych.
  12. Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi.